Balık İç Hastalıkları Dropsy

Dropsy Hastalığı ve Nedeni :

 

1)Kötü su koşulları: Balığın başa çıkamayacağı kadar yüksek nitrat seviyeleri ile yem artıklarından ve dışkıdan kaynaklanan çözünmüş organik bileşikler.

 

2)Uyum stresi: yeni gelen balığın yaşadığı uyum sorunu veya tanktaki heyrarşinin en altlarında bulunan bir balığın sürekli olarak diğer fertler tarafından yapılan saldırılara maruz kalması.

 

3)Suda yaşanmış olan ani değişiklikler: pH'nın fazla düşmesi veya yükselmesi, akvaryumcudan farklı şartlarda veya pH'da beslenmiş bir balığın sizin tankınıza geldiğinde daha farklı değerlere alışmak zorunda kalması.

Dropsy Hastalığı Belirtileri :

 

Balık bir balon gibi şişer ve gözleri yerinden fırlayacakmış gibi olur. Bazen bu semptomlarla beraber pulları dışa dönük olur. Görünüşü aynı balon balığının şişmiş haline benzer. Tankın üstünden bakarsanız sanki hamileymiş gibi durur ve genelde yüzme hareketlerini kontrol etmekte zorluk çeker. Balık sanki çok yemiş de sindirememiş insanlar gibi sık sık nefes alır. Dışkısı şeffaf ve sümüğümsüdür.

 

Dropsy Hastalığı Tedavi Yoları Sağaltım:

 

Bu tür etkenler balıkta ya suyun sindirim sisteminde birikmesine ve orada zehirli gazlar oluşmasına yol açar, ya da sindirim siteminde bakteriyel/viral enfeksiyonlara sebep olur. Balık çıkardığından daha hızlı su yuttuğu için karın bölgesi şişer. Dropsy. tıpkı bloat gibi, nadiren tankın diğer sakinlerine bulaşır. Ancak tedavi için siz etkilenmiş balığınızı gene de ayrı bir tanka alın. Erken bir tedavi ile balığınızın kurtulma şansı yüksektir. Dropsy'nin ilk safhalarında balık karnı şiş olmasına rağmen yemesini sürdürür. Balığınıza pellet türü yem veriyorsanız, pelletları bu dönemde ıslatıp beklettikten sonra yedirin, böylece sindirim sistemini zorlamamış olursunuz. Bir kapta akvaryum suyu ile beklettiğiniz pelletlara buzdolabınızda bulabileceğiniz vitamin komplekslerinden birini ekleyin, özellikle C vitamini olan bir kompleks olsun. Pelletleri 10 dakika kadar suda beklettikten sonra balığınıza yedirin. Aynı işlemi pul yem ile de yapın. Yemde bir değişiklik yapmayın, her zaman ne veriyorduysanız onu verin. Antibiyotik içeren yemler de kullanabilirsiniz. Tedavi için kullanacağınız ilaçlar metronidazole veya geniş spectrumlu gram negatif ve gram pozitif bir antibiyotiktir.

Kullanılacak ilaçlar ;

Clout Tablet

1 tablet=10 galon (38litre) içindir.

Uyarı: Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız, ilacın tozunu solumayınız, ilacı kullandıktan sonra ellerinizi  yıkayınız, ilacın yutulması vb. gibi durumlarda en yakın doktora gidiniz.

İlaç katılan her durumda suda havalandırma arttırılmalıdır, çünkü her türlü ilaç sudaki erimiş oksijen seviyesini düşürür.

Clout, iskelet sistemi dışarıda olan hayvanlarda kullanılmaz (vatoz, kaplumbağa, salyangoz vs)

Yemlemeye günde iki öğün şeklinde devam edin.
Tedavi süresince filtreler çalışmaya devam etmeli, sadece filtrelerde karbon varsa çıkartılmalı, tedavi bittikten 24 saat sonra karbon tekrar eklenmelidir.
Tedavi bittikten sonra akvaryuma bakteri kültürü eklenmelidir.

Kullanım Şekli:
Akvaryum su hacmi kadar tablet, 1 litrelik tasta eritilir. Daha sonra max. 30 dakika içerisinde yavaş yavaş akvaryuma dökülür.
1.Gün
Tedaviye başlamadan önce %30 su değişikliği
ilaçlama

2.Gün
%30 su değişimi
ilaçlama

3.Gün
%30 su değişimi
ilaçlama

4.Gün
%30 su değişimi
ilaçlama

5.Gün
Gözlem ve filtreye karbon ilavesi ve

bakteri kolonisinin desteklenmesi
Genelde 3.günde balıklar iyileşir.  4.gün garanti amaçlı ilaç kullanılır.

Yukarı