Timsahlar

Timsah adam!

Evinde vahşi hayvanlar besleyen insanlar artık pek sıradışı değil. Ancak bu adamın evinde tam 24 timsah var!

 

Oxford, İngiltere'de yaşayan Shaun Foggett'in oldukça sıradışı bir hobisi var: tam 24 timsah beslemek!

Neredeyse hayvanat bahçelerinden daha fazla timsahı olan adam, bu timsahları yarı müstakil evinin bahçesinde besliyor.

Nişanlısı Lisa Green ve çocukları altı yaşındaki Billy, dört yaşındaki Louie ve sekiz aylık Shania'yla aynı evi paylaşan timsahlar için yılda 8 bin Sterlin (yaklaşık 20 bin Lira) harcayan Foggett, aynı zamanda İngiltere'nin ilk timsah parkını açmak için 2 yılda 100 bin Sterlin kadar para topladı.

Evindeki timsahların doğal ortamlarında yaşayabilmeleri için ek bir bina yapan Foggett, "Çocukluğumdan beri timsahlara düşkünüm, bence mükemmel hayvanlar" diyor ve çocuklarının da timsahlarıyla birlikte büyüdüğünü ve onlardan hiç korkmadıklarını söylüyor.

Tehlikeli ve Zevkli

BİLİMSEL ADI: Crocodylus niloticus

 

COĞRAFİ DAĞILIMI: Madagaskar da ve Nil nehri kollarında yaşar. 

DOĞAL YAŞAM ALANLARI: Nehirler, göller, bataklıklar ve kanallarda yaşar. Sahilden 5-10 m uzakta çok meyilli olmayan su seviyesinin 2 m kadar üzerinde gün boyu devamlı güneşe açık olmayan yerlerde yuvalar yaparlar.

BOYU: Toplam boy 2.4-6 m kadardır.

BARINMA: Yavrular 100 cm X 50 cm X 50 cm akvaryumlarda bakılabilir. Timsah büyüdükçe boyuyla orantılı olarak akvaryumun da genişletilmesi gerekir. Akvaryumun içinde sudan çıkıp dinlenebileceği bir adacık veya karasal bölge sağlanmalıdır. Ayrıca akvaryumun su olan kısmında bir temizlik filtresi bulundurmak şarttır. 

AYDINLATMA: UVA-B ışın gereksinimleri yüksektir. Bunun için sürüngen florasanları kullanılmalıdır. Fotoperiyot 12 saat aydınlık 12 saat karanlık olarak ayarlanmalıdır.

ISI: 4 mevsim 25-27 ?C?lik bir ortamda bulunmaları gerekir.

BESLENME: Timsah yavruları balıklar, su canlıları, küçük kemirgenler ve haşlanmış ciğer ile beslenebilir. Yavrular büyüdükçe besin büyüklüğü de arttırılmalıdır.

ÜREME: Bir dişi bir defada yaklaşık 40 yumurta bırakır. Kuluçka süresi 11-14 haftadır.

Not: Üreme zamanlarında saldırgan ve insanlar için tehlikelidirler. Yetişkin boya geldiğinde tehlike yaratabilirler.

Timsah Hakkında Genel Bilgiler

 

 

Timsah Hakkında Bilgiler

 

 

FamilyasıTimsahgiller (Crocodilidae)Yaşadığı yerlerSıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında.ÖzellikleriYapısı kertenkeleyi andırır. Vücudu kemiksi pullarla örtülüdür. Suda iyi yüzerler. Balık, kuş ve memelilerle beslenirler.ÖmrüYüz yıl kadar.Çeşitleri23 türü vardır. Nil timsahı (Crocodylus niloticus), Deniz timsahı (Crocodylus porosus), Mississippi alligatoru (Alligator mississippiensis) meşhurlarıdır. Timsah, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, Timsahgiller ailesinden iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türlerinin genel adı. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Vücutlarının üzeri, sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun, yandan basık kuyrukları suda kürek vazifesi görür. Güçlü dişlerle bezenmiş, çok kuvvetli çeneleri vardır. Yalnız üst çene açılır. Etli dil, alt damağa yapışıktır. Gözleri, burunları ve kulakları başlarının üst kısmında bulunur. Suda yüzerken rahatça etraflarını görür, işitir ve solunum yaparlar. Karada vücutlarını zor taşımalarına rağmen, suda çok iyi yüzerler. Gündüzleri dinlenir, çoğunlukla gece avlanırlar. Gözbebekleri dikey olduğundan gece de iyi görürler. Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldıranları vardır. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini avlarını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar halinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.

Timsah Hakkında Genel Bilgiler ve Resimler 

 

 

 

Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer. Derilerinden bavul, çanta iskarpin yapılır. Bu bakımdan bol miktarda avlanırlar.

Yürekleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir.

Timsah Hakkında Genel Bilgiler ve Resimler 

Timsahgiller

 

 

Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

Timsahlara çoğunlukla Amerika, Afrika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya'da rastlanmaktadır. Tuzlu sularda yaşayanları da vardır. Nil timsahının anayurdu Nil Irmağı olduğundan bu adla anılır. Eski Mısırlılar bunlardan korkar ve mukaddes sayarlardı. Bugün Nil kıyılarında bu timsahlar kalmamıştır. Afrika'da ve Madagaskar'da mevcuttur. Uzunluğu 7-9 metreye ulaşabilir. İnsana da saldırabilir. Amerikan timsahı 5-7 metre boyundadır. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir. Hindistan ve Sri Lanka'da yaygın olan Hint timsahı tatlı sularda yaşar. Uzunluğu 5 metre kadar olabilir. Çoğunlukla balıkla beslenir. İnsana nadir saldırır. ABD'nin güneydoğusundaki bataklık, göl ve ırmaklarda yaşayan Mississippi alligatorunun derileri ayakkabı ve valiz yapımında değerli sayılır. En çok Florida bataklıklarında yaşar. Üreme dönemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Boyları 5-6 metreye ulaşabilir. Timsahlar yok edilmediği takdirde uzun süre yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçelerinde 80 yaşını aşanlar vardır. Bazı kuşlar timsahların açık ağızlarının arasına çekinmeden girerek artık etleri ve damağa yapışmış sülükleri yerler. Timsahlarla bu kuşlar arasında adeta ortak bir yaşama göze çarpar. Tehlike anında timsahları çığlıklarıyla uyarırlar.

 

 

Yukarı