Kedi Tuvalet Eğitimi

Kedilerin tuvalet terbiyesinin bozulmasına sebep olan olağandışı koşullar nelerdir;

Büyük bir korku ya da huzursuzluk durumundaBarsak,

idrar yolları rahatsızlığı söz konusu olduğunda

evde başka bir canlı ile egemenlik mücadelesi söz konusu ise

Taşınma halinde yeni çevreye uyum sorunu yaşandığında
Olağandışı koşullar durumunda mutlaka bu koşulların ortadan kaldırılması için çaba harcanması gerekir. Kediler korku halinde tuvaletlerini kaçırırlar. Bu aslında aynı zamanda korku yaşanan yeri ileride kediye tekrar hatırlatacak bir savunma mekanizmasıdır. Ev halkı ile duygusal problem yaşayan kedilerde de tuvalet sorunu baş gösterebilir. Bu durumda problemin çözümü doğal olarak problemi yaratan insanoğlunun çözüm üretmesinden geçmektedir. Diğer taraftan evde diğer bir pet ile yaşanan egemenlik mücadelesinde ise hangi tarafın hangi tarafa anlayış göstereceğini kestirmek imkansız gibidir. Ama en iyi çözüm bu gibi durumlarda her iki tarafa da fazlasıyla sevgi ve anlayışlı davranmaktır. Huzursuzluk karşısında takınılacak otoriter bir tavır ulaşılmak istenenin tam tersi bir etki doğurur. Hastalıktan kaynaklana tuvalet sorunlarının çözümü ise tıbbi tedavi ile mümkündür. Özellikle aşırı ishal durumunda kediniz bu istenmeyen durumda başta kendisi duygusal olarak etkilenecektir. Çünkü temizliklerine çok düşkün olan kediler ishal gibi istekleri dışındaki tuvalet sorunlarından dolayı ciddi bir utanma ve rahatsızlık hissederler.
 
Olağandışı koşullar bir kenara bırakılacak olursa,
kedinizin tuvalet terbiyesi için öncelikle şunları yapmalısınız :
Kedinize uygun büyüklükte bir kedi tuvaleti almalısınız.
Kedi tuvaleti evin uygun bir yerine yerleştirilmeli, mümkünse hava sirkülasyonu olan bir yere konulmalıdır. (Soğukta balkonda tutulan bir kedi tuvaleti halinde kediniz emin olun sıcak bir yeri tercih edecektir.)
Kedi tuvaletinin yeri değiştirilmemelidir.
Kedi tuvaleti için gazete kağıdı yerine kedi kumu tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Gazete kağıdı hijyen açısından çok uygun değildir.
Tuvalet sıkça değiştirilmeli, kısmen temiz ise birikintiler alınarak atılmalıdır. Birikintilerin temizlenmesinde kum küreği en doğru olan araçtır.  (Birikintileri alırken siz de sağlığınıza ve hijyene önem vermelisiniz.)
Kedi tuvaleti haftada en az 2-3 kere deterjan ve çamaşır suyu yardımı ile yıkanmalıdır.
Bu arada, eğer kediniz ihtiyacını görmek için kedi tuvaleti yerine evin diğer köşelerini tercih ediyorsa bu durumda sizi dip köşe bir temizlik beklemektedir. Özellikle tuvaletini yaptığı köşeleri çamaşır suyu ile iyice temizlemelisiniz ki bu gibi yerlerde ona tuvaletini hatırlatacak hiç bir koku kalmasın. Eve yeni gelen bir kedi kedi tuvaleti yerine başka bir yeri kullanmışsa dışkısını atmayıp kedi kumuna karıştırmak bir sonraki tuvalet için doğru yerin neresi olduğunu hatırlatmak için önemlidir.
 
Her ne kadar tuvalette gazete okuma keyifleri yoksa da kediler tuvalet yaparken yüzleri inanılmaz keyifli bir hal alır. Kedi dostları bu keyifli manzarayı yakından bilirler.

Yukarı