Deniz Akvaryum Tasarım Kurulum

Deniz Akvaryumu Fiyat, Satış, İmalat bilgileri

Deniz akvaryumları tatlı su akvaryumlarına göre daha fazla ekipman ve filtre donanımına sahiptir bu nedenle daha maliyetli akvaryumlardır, Tatlısu akvaryumlarına göre daha maliyetetlidir,

700 litrelik DENİZ AKVARYUMU FİYATI YAKLAŞIK 3500-4000 $ CİVARIDIR. FARKLI ÖLÇÜLERDE DENİZ AKVARYUMU FİYATLARI VE DETAYLI BİLGİLER İÇİN 0 535 2957190  NOLU TEKNİK DESTEK HATTIMIZDAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Bir çok akvarist deniz akvaryumu kurmayı düşünür ve konuyla ilgili genelde ilk duydukları pahalı ve zor olduğu yorumlarıdır, aslında tüm bu yorumlardan daha önemlisi sistemin kalitesi ve doğru işleyen sistemin kurulması öncelikli bilinmesi gereken asıl konudur.Daha uygun fiyatlara akvaryum kurmak mümkündür ancak hem kaliteli hem ucuz olmasını beklemek yanlış olur, ancak her pahalı ürün kaliteli anlamına da gelmez, doğru seçim önemlidir, bizlerde bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.Aşağıda Tuzlusu akvaryumları hakkında örnek detay bilgileri bulabilirsiniz.

akvaryumda kalite ne demektir ?

öncelikle fiziksel anlamda camın silikon ile yapıştırılmasının ustalık ve teknik gerektirdiğini söyleyebiliriz, camların birbirine normal yapıştırılması ile dolgu silikon tekniği kullanarak yapıştırılması arasında fark vardır. Dolgu silikon tekniği ile yapıştırılan akvaryumların ömrü 10 yılın üzerindedir. Dolgu silikon normal yapışma yüzeyine göre daha hacimli yüzeye sahip olduğu için camlarda çok daha sağlam tutunma sağlar,

Tuzlu su diğer anlamıyla deniz suyu tatlı su ile kıyaslanamayacak derecede mobilya ve metal aksamda korozyona neden olur bu nedenle akvaryumunuzun camlarının sağlam yapışması kadar taşıyıcı ekipmanda sağlam olmalı, örneğin mdf mobilya kaplaması suya karşı dayanıklı olmalı, mobilya içerisinde mutlaka eloksal kaplı sigma alüminyum profil sehpa olmalıdır, tüm bunlar amatörler tarafından bilinmeyen ve göz ardı edilen önemli ve kurulum maliyetini etkileyen ayrıntılardır.

Akvaryumda kullanılacak ekipmanlar da kaliteli olmalıdır, özellikle deniz akvaryumlarında canlıların sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için biyolojik sürecin uzun yıllar kendini yenileyebilir kapasitede olması önemlidir, bu sürdürülebilir süreci sağlamak için sistemin doğru kurulması şarttır.

Deniz akvaryumunda kalite ne demektir?

Sadece cihazların kaliteli olması anlamına gelmez,

Tuzlu Su Akvaryumu nasıl olmalı

Tuzlu su akvaryumu sistemi uzun vadede sorun çıkartmadan başarılı şekilde çalışabilecek yapıya sahip olmalı.

Kurduğumuz deniz akvaryumlarında canlıların sağlıklı olarak yaşayabilecekleri ortamı yaratabilmenin püf noktalarını kabaca şöyle açıklayabiliriz;

Akvaryum camlarının Sağlam yapıştırılmış olması ve yeterli çapta iniş borularının kullanılması,

kaliteli tuz,(kalsyum ve minerallerin yüksek olması- fosfat içermemesi)

kaliteli su,(ağır metallerin bulunmaması, revers-osmos arıtılmış su veya damacana içme suyu)

100 litreye ortalama 10-17kg kaliteli canlı kaya yeterli

aydınlatma,(8000-12000 kelvin canlıların ihtiyaç duyduğu spectruma sahip, led olabilir)

güçlü iç akıntı ve filtre sirkülasyonu (güçlü kinetik enerji)

ıslak kuru mekanik ve bioball filtre kulesi( suyu parçalayıp oksijen kazandırır- bünyesinde oluşan faydalı bakteriler yardımıyla sudaki amonyum nitratın ayrıştırır)

uv filtre(steril filtre) ve protein toplayıcı (organik filtre) cihazlarının etkili çalışması (uv nin içinden geçen su miktarı çok hızlı olur ise işlevini yapmaz. Protein toplayıcının boyutundan ziyade kapasitesi ve ayarı önemlidir)

kum mercan veya aragonit olmalıdır suyun kalsiyum seviyesini dengeler, kum miktarı çok olur ise nitrat problemi yaratır, eğer kum seviyesi yüksek istenir ise 10 cm kalınlığında tabaka yapılarak kumun altına delikli boru sistemi döşenip jaubert sistemi yapılmalıdır.

Biyolojik dengenin uzun yıllar doğayı taklit edebilmesi için Tüm ekipmanların işlevini düzgün yapması gerekir, zira hesaplamalar ve sistem kurulumunda yapılabilecek hatalar bir müddet sonra hobinin eziyete dönüşmesine neden olabilir. Bu nedenle kurulum aşamasında profesyonel destek alınması tavsiye edilir.

 Tarık Erdoğan

Atlas Akvaryum Teknik destek sorumlusu

 

 

Yukarı