Akvaryum Filtre Malzemelerinin Kullanımı

Akvaryum filtre malzemeleri nelerdir ? Elyaf, zeolit, aktif karbon, seramik ring, bioball, bio sünger ne işe yarar?Elyaf filtresi: Elyaf filtre elemanı olarak en yüksek süzme malzemesi olarak kullanılır. Genel anlamda Filtreler için temel esas olarak kabul ediliyor. (Tatlı su) Balık atıkları gibi ana pislikleri filtrelemesi için kullanılır. Ancak uzun zaman temizlenmediğinde biyolojik olarak çalışmaya başlayabilir. Bu faydalı olarak düşünülmemelidir, nitrit ve nitrat oluşumunu tetikleyebilir. Fiziksel ön filtreleme olarak kullanılmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak değiştirilmelidir. Bu nedenle filtre anlamında temel biyokimyasal fonksiyonu olmadığı kabul edilmelidir. Su akışının rahat sağlanması için ve yine suyu daha iyi süzebilmesi için değiştirilmelidir. Düzenli kontrol edilmeli, deterjan türü temizlik sıvıları ile yıkanmamalıdır. Akvaryumunuzun yüküne göre kullanım süresini siz belirlemelisiniz.

Biyokimyasal sünger: Filtrelerde yine yaygın kullanılan bir diğer filtre malzemesi. Ağırlıklı kimyasal ve biyolojik filtrasyona dayanır. Tabi kimyasal filtrasyonu için karbon içerikli olması gerekir. Karbon içerikli olmayanlar biyolojik filtrasyon içinde kullanılabilir. Suyu yine elyaf kadar olmasa bile süzme özelliği vardır. Dış filtre gibi yüksek debili filtrelerde su akışı fazla olduğundan biyolojik olarak verimi çok düşer. Önemli ölçüde su akışını yavaşlatmak gerekir. Bunun için sarı süngerler satılmaktadır, ince gözenekli. Bu filtre malzemesi akvaryum suyunda hafifçe yıkanmalıdır. Çeşme suyunda yıkanıp akvaryuma eklenirse, ölen bakteriler yüzünden su kalitesinde dalgalanmalar yaşanabilir. Böyle bir temizlikte çok daha iyi yıkanması gerekir.

Orta Seramik: Sıradan bir filtre malzemesidir. Biyolojik anlamda kullanılması açısından birçok farklı türde üretilmiştir. Kaba atıkları ve bitkili akvaryumlarda ölü yaprakları tutmada faydalı olabilir. Biyolojik filtrasyon için üretilen tiplerini yine akvaryumun suyunda hafifçe yıkamak gerekir.

Biobal: Genellikle plastikten, çoğunlukla, kare, küresel veya düzensiz şekillidir. Oldukça geniş kullanımı söz konusu, ancak malesef özel filtre yapısı bioballerin biyolojik anlamda bir filtrasyona elverişli değildir. Sadece damlama filtrasyonda ne nitrat reaktörlerinde bu görev için kullanılabilir. Suyun üzerinden süzülerek geçmesi suya artı bir oksijen kazandırır. Katı atıkları tutmada yine kullanılabilir.

Mercan kumu: Ölü mercan iskeletlerinden elde edilen bir kumdur. Gözenekli bir yapıya sahip olması kullanım alanını genişletir. Biyolojik filtrasyon için iyi bir tercih olacaktır. Dikkat edilmesi gereken yüksek PH değerinden hoşlanmayan türlerin akvaryumunda yüksek oranlarda kullanmamaktır. Satıcılardan satın alırken mercan kumunun gözenek yapısına ve boyutunu iyi seçmek gerekir. Temiz olmalı ve gözenek yapısı zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Suya alkalin kazandırırken sürekli olarak suya bir miktar kalsiyum pompalar. Sadece biyolojik ve kimyasal filtreleme için kullanılır ve alkali sulardan hoşlanan türler için daha uygundur. İçin geçerlidir, en verimli kullanım alanı deniz suyu tankları ve alkalinli sudan hoşlanan tatlı türlerinin bulunduğu akvaryumlardır.

Aktif Karbon: Aktif karbon artık neredeyse vazgeçilmez bir filtre elemanıdır. Güçlü süzme işlevi, koku, ağır metal ayrıştırma, çeşitli canlıların zehiri artıklarını toplama, klor, kendi iç gözeneklerinde etkisiz hale getirilir. Aktif karbondan geçecek su önce ön bir filtre malzemesinden geçirilerek çabuk tıkanması önlenir. Bayan çorabı içerisinde kullanılabilir, yine dış filtrelerin tepsilerine serilebilir. Aktif karbonun 3?6 ay gerçek kullanım süresi vardır. Ancak bu süre akvaryumun atık yüküne, ön filtrasyonun gücüne ve ağır metal oranının fazlalığına göre değişir. Aktif karbonun bünyesindeki atığı bir süre sonra kusacağı belirtilir. Bu doğru değildir. Aktif karbon bünyesinde barındırdıklarını sadece PH değeri uç noktalara geldiğinde kusar. Böyle bir durumda karbondan önce endişe edecek çok fazla ve büyük sorununuz var demektir. Aktif karbon filtrede sürekli tutulmak zorunda değildir. İlaç kullanımlarından sonra kullanılıp çıkarılırken, su sarılığını gidermek için kullanılıp yine çıkarılabilir. Kurulum aşamasında 15 gün akvaryum suyunu karbondan geçirmek yararlı olacaktır.

Maifan: Maifan su kalitesi düzenlenmesi için kullanılır. Son yıllarda Avrupa'da moda oldu. Çoğu akvarist faydasını yeni tanımaya başladı. Maifan özellikle yavru balıklar üzerinde oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Süs balığı yetiştiriciliğinde oldukça yararlıdır, çok sayıda iz element bünyesinde barınır. Su ve PH birçok ışık yüzerme yeteneği.
Volkanik kayalar( Magma):Magma volkanik patlamalar sonrasında soğuyan kayalardır. Nispeten küçük kristaller tercih edilmelidir. Gözenekli yapıya sahip olmalı ve temiz olmalıdır. Ancak volkanik kayaların birçok türü mevcuttur. Bu açıdan seçim iyi yapılmalıdır.

Zeolit:  sudaki zararlı maddeleri absorbe eder. Kokuyu alır. PH düşürücü etkisi vardır. Tatlı ve tuzlu su için kullanılır.
Purigen (seachem): sudaki zararlı maddeleri absorbe eder. Uzun süre etkilidir. Güzel bir berraklık kazandırır. Tatlı ve tuzlu su için kullanılır. İşlemden geçirilip tekrar kullanılabilir.

Turba-peat moss: suyun PH seviyesini ayarlar. Suyu yumuşatır. Tatlı su içindir.

Nitrat giderici (fluval): nitratı kaldırmak için kullanılır. Tatlı su içindir.

Fosfat giderici (sera phosvec): fosfatı gidermek amacıyla kullanılır. Bu sayede yosun sorunu büyük ölçüde giderilir. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Nitrate (seachem): nitratı uzaklaştırır. Bakteri üremesine katkıda bulunur. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Matrix-substrat (seachem): bakteri oluşumu için gerekli ortamı sağlar. Tatlı ve tuzlu su içindir. Tekrar kullanılabilir.

Matrix-karbon (seachem): yüksek hidrodinamik özelliğe sahip bir karbondur. En düşük fosfat seviyesi sahip olduğu belirtilmektedir. Tatlı ve tuzlu su içindir

Renew (seachem): aktif karbon sonucu çıkan fosfatın sorun olduğu akvaryumlar içindir. resif ve bitki akvaryumları için uygundur. Organik partikülleri yok eder. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Hyper sorb (seachem): sentetik absorbe edicidir. Organik atıkları, zehirli maddeleri, kirleticileri absorbe eder. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Phosguard (seachem): fosfat ve silikatı hızla yok eder. Maksimum su akışı için boncuk tanelidir. Tatlı  ve tuzlu su içindir.

Cuprisorb (seachem):özellikle bakırı ve diğer ağır metalleri uzaklaştırmak için kullanılır. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Seagel (seachem): matrix karbon ve Phosguardın karışımıdır. Sudaki atıkları, silikat ve asitleri temizler. Tatlı ve tuzlu su içindir. Özellikle tuzlu su için önerilmektedir.

Süper karbon (sera) : yüksek kapasiteli aktif karbondur. Zararlı maddeleri absorbe eder. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Siporax (sera) : biyolojik filtre malzemesidir. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Su yumuşatıcı (azoo) : pozitif yüklü iyon değiştirme reçinesi içeren bir materyaldir. Kalsiyum ve magnezyum gibi pozitif iyonlar için etkili emicidir. Suyu yumuşatır ve PH oynamalarını azaltır. İşlemden geçirilip tekrar kullanılabilir. Tatlı su içindir.

Yosun uzaklaştırıcı ve PH sabitleyici (azoo) : bir absorbsiyon reçinesidir. nitrit, nitrat ve fosfatı emer. PH dengelemeye yardımcı olur. Tatlı ve tuzlu su içindir.6,8 ve 8,2 PH dengeleme oranlı iki çeşidi vardır.

Ehfi karbon (eheim) : yüksek kalitede bir karbondur. Tatlı su akvaryumlarında kısa süre için kullanılması tavsiye edilir. absorbe edicidir.

Mekanik temizlik süngeri-ehfifix (eheim) : mekanik temizlik için kullanılan, eski bulaşık süngerleri gibi olan bir malzemedir. Fenol içermez. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Biyolojik seramik-biomech (eheim) : biyolojik ortam sağlayan ve katı pislikleri tutan bir malzemedir. Tatlı ve tuzlu su içindir. Tekrar kullanılabilir.

Biyolojik substrat-substrat pro (eheim) : yüksek seviyede bakteri kolonizasyonu sağlar. Normal substrata göre daha uzun ömürlü ve etkilidir. Tatlı ve tuzlu su içindir.
Bioball: daha çok sump sistemlerinde kullanılan ve bakteri tutunmasını sağlayan bir malzemedir.

Volkanik taş-ehfilav (eheim) : volkanik kökenli; biyolojik ve mekanik temizlik sağlayan bir materyaldir. Havuz filtrasyonu için idealdir.

Nitrit ve nitrat emici-nitro max (aquael) : nitrit ve nitratı absorbe etmek amacıyla kullanılır. Tatlı su içindir.

Amonyak giderici (ista ı?267) : amonyak, nitrojen ve klorun tutulmasını sağlar. Kokuyu uzaklaştırır.

Claroshell (prodac) : deniz kabuklarından üretilmiş filtre malzemesidir. PH ı sabit tutar. Özellikle deniz akvaryumları için önerilir.
jbl clearmec: fosfat ve nitratı absorbe eder. Yosun gelişimini durdurur. Tatlı su içindir.

Aktif turba pelletleri-(jbl tormec aktif) : iki aşamalı, uzun ömürlü pelletlerdir. Karbonat sertliğini ve PH ı düşürür. Suyu amber rengine dönüştürür.(koyu kırmızımsı)
İsta cation resin: su sertliğini düşürür. Bunun yanında PH ı sabit tutar.

Silikat temizleyici (sera) : tuzlu su akvaryumlarında tek hücreli  bitki gelişimine katkıda bulunur. Silikatı bağlar.

Biyolojik ve mekanik malzeme-aquacil (prodac) : yanık tuğla ve seramikten üretilmiş; bal peteği yapısında halkalardır. Biyolojik ve mekanik temizlik sağlarlar. Tatlı ve tuzlu su içindir.

Opti carb karbon (fluval) : iyon değişimli sentetik resin ve karbonun bileşimidir. Atıkları etkisiz hale getirir. Suyu berraklaştırır. Kokuyu giderir. PH, KH ve genel su sertliğine etki etmez. Tatlı ve tuzlu su akvaryumları içindir.

İçi doldurulabilen filtre topları-biomate media balls (bio-mate) : süngerli, karbonlu, seramikli ve standart yapımlı olarak 4 çeşidi mevcuttur. Geniş bir yüzey alanı oluştururlar. Biyolojik aktiviteyi arttırırlar. Su kalitesini iyileştirirler.

Biyolojik filtre malzemesi-bio-bale (cpr aquatic) : güvenli plastikten mamül biyolojik malzemedir. Geniş bir bakteri tutunma alanı sağlar. Şekli itibariyle çok çeşitli filtrelerde kullanılabilir. Temizlemesi kolaydır. Mavi ve beyaz olarak iki renktedir.

Maifan taşı (maifan stones)  (allpoundsolutions. co. uk) : yüksek absorbsiyon kapasitesine sahip gözenekli bir taştır. Atıkları ve zararlı metalleri absorbe eder. Al, Fe, Na, Ca, Mg, Tai ve K gibi birçok mineral içerir ve bunları suya bırakır. Bununla birlikte, PH seviyesini de sabit tutar. Tatlı ve tuzlu su için uygundur.

Biyolojik seramik toplar-aquael bioceramax (aquael) : bakteriler için geniş bir alan sağlayan filtre malzemesidir. PH olarak nötr dür. Kolaylıkla temizlenip kullanılabilir. Tatlı ve tuzlu su için uygundur.

Fermente edilmiş yosun önleyici arpa samanı-jbl bioferm (jbl): yosun çoğalmasına karşı, organik olarak yetiştirilmiş ve fermente edilmiş arpa samanı içerir. Kimyasal bir katkı içermez. Yüzen alglere karşı da etkilidir. Balıklar ve bitkiler üzerinde negatif bir etkisi yoktur.30 gramı 250 litreye kadar olan akvaryumlar için yeterlidir.3 ay etkilidir. Tatlı su içindir.

Yukarı