Deniz Akvaryum Balıkları Üretimi

 

Disney'in karakteri Nemo sayesinde pek çok kişi palyaço balıklarına aşina oldu. Palyaço Balıkları ya da diğer adlarıyla Anemon Balıkları; Pomacentridae ailesine mensuplardır. Üretilmesi en kolay tropik deniz balıklarından birisidir. Palyaço balıkları düzenli olarak akvaryuma yumurta döker. Yumurta ve lavraları büyük olduğu için kolayca canlı kültür yemlerinden yiyebilirler, bu açıdan bu yavruları büyütmesi diğer pek çok deniz türünün yavrusunu büyütmekten daha kolaydır. 

 

Palyaço balıklarını üretmek istiyorsanız önce bir çifte ihtiyacınız var. İnanın ya da inanmayın tüm palyaço balıkları erkek doğar. Yetişkin oldukları zaman en büyük olan baskın balık üreyen dişiye dönüşür. 2. en büyük ve baskın ise üreyen erkeğe dönüşür. Diğer hepsi yavru ya da nötr cinsiyetli (pasif erkek) kalırlar. Eğer üreyen dişi kaybolursa; üreyen erkek üreyen dişi olacak, kalanların en büyüğü de üreyen erkek olacaktır. Bu döngü bu şekilde sürer. Eş tutmuş bir anemon balığı çifti almak bir tercih olsa da bir gurup genç balık alıp bunları beraber büyütmek genellikle daha iyi sonuç verir. Eş satın almak istiyorsanız beraber gezen balıklara dikkat edin, bazen yumurtlamış bir çift bulacak kadar şanslı olabilirsiniz. Büyük balıklar alırken dikkat etmelisiniz, dişi erkeği yaralayıp öldürebilir. 

 

Bir diğer önemli nokta akvaryumun kurulumu. Akvaryum yeterince büyük; yaklaşlık 200 litre olmalıdır. Üretim için çifti akvaryumda yanlız bırakmak daha iyi olacaktır. 

 

Akvaryum; güzel bir anemon, bir kaç canlı kaya ve bir kaç dikey yüzlü kaya ile dekore edilmelidir. Tabanda mercan kumu, parlak ışık, iyi bir filtrasyon ve bir protein skimmer olmalıdır. Anemon balıkları stressiz olmalıdır. Bu da agresif olmayan akvaryum arkadaşları ve iyi su şartları demektir. 

 

Anemon balıkları karışık, güzel bir diyet ister Bu diyet kuru yemler, teke, midye ve kalamardan oluşabilir. Her gün az az ve sık sık beslemek gerekir. 

 

Yumurtlama; balıklar ortamlarına adapte olduktan sonra 1 ile 12 ay arasında olur. Balıklar üremeye hazır olduğunda agresifleşir, erkek dişinin önünde aşağı yukarı dans eder. Beraberce seçtikleri bir kayanın üzerini ağızlarıyla temizlerler. Yumurtlama sabah erken veya akşam saatlerinde olur ve birkaç saat sürer. Erkek yumurtaların bakımını üstlenirken dişi de yuvayı korur ve erkeği denetler. 

 

Yumurtlama 12-18 günlük periyotlarla devam eder. Eğer anne baba yumurtaları yemiyorsa yumurtalar ayrılmamalı anne babanın bakması için bırakılmalıdır. Başta yumurtalar parlak turuncu bir renge sahiptir, daha sonra bu renk gider ve gözler belirginleşmeye başlar. Yumurtanın çıkması sıcaklığa bağlı olarak 6-15 gün arasında olabilir. 

 

En kritik dönem yavruların ilk 10 günlük dönemidir. Bu sürede yavruları yaşatabilirseniz ondan sonra büyütmek çok daha kolay olacaktır.

 

Yazan: William Berg

Clown Üretiminde Örnek Uygulama

Pomacentridae ailesinin nasıl üretileceğine bakalım.

Beslenme Biçimi: kaliteli kuru yem ve canlı yem

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif 

Işık: Normal 

Davranış Biçimi: Barışçıldır 

Tuzluluk: 1.023 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm 

Sıcaklık: 25 - 28 ºC 

Reef Uyumu: Uyumlu 

pH: 8.2 - 8.5 


 

 

 

Üretimine geçelim: Pomacentridae ailesine mensup bu balıklar gerçekten hoş ve eğlenceli balıklar. Anemon Balıkları, halk dili palyaço balıkları olarak adlandırılıyor. Bakımları nispeten daha kolay olduğundan başlangıç için önerilen bir tür. Aslında tamamı bu sağlam yapıya sahip değil malesef. En büyük avantajları her türlü kuru yemi rahat kabul etmeleridir. Bazı yumuşak huylu türleri bir arada bulundurulabilirken, bazı türleri asla akvaryumda aynı türü barındırmıyor. Örnek olarak, Maron clown sert bir balık. Beslenme konusunda birçok deniz balığıyla benzerlik göstererek külden zengin temel bir deniz balığı yemleri ile beslenebilirler. Haftada 2-3 sefer canlı yem verilmelidir. Diyetlerine midye, kalamar, karides gibi besinler eklenmelidir.

Üretilmesi planlanıyorsa zaten her gün vermek başarıya yaklaştırır. Bitkisel yem verilmesine gerek olmayan bir tür. Hazır yemler içerisindeki bitkisel katkılardan bu ihtiyacını karşılarlar. Palyaço balıklarının tamamı erkek olarak doğar. Diğer tüm palyaço balıkları gibi hiyerarşik düzene göre en tepedeki balık daha fazla büyüyerek dişi olur. Sıradaki diğer güçlü balık ise eşi konumunda yerini alır. Baskın olanlar eş olurken diğer bireylerin tamamı erkek olarak kalır. Eğer bir çif palyaço elde edecekseniz mutlaka küçük yavru boyda satın alın, bu eşleşmeyi kolaylaştırır. Ya da çift olduğunu bildiğiniz balıkları satın almalısınız. Büyük balıklar satın alırken unutmamanız gerekenler var tabi, dişi balık erkeği yaralayıp öldürdüğüne çok kez şahit olunmuştur. Bu da seçimin önemini bize hatırlatıyor. Bir diğer yöntem ise, doğalarını taklit ederek üretmeyi düşündüğünüz akvaryumda büyük balık türleri veya başka balık yoksa kalabalık yavru sürüsünü eklemektir. Mutlaka aralarından akvaryumun boyuna göre 2-3 çift çıkacaktır. 

 

Larvaların akvaryumdan alınması konusu malesef anlatılmamış ve yüzeysel olarak üzerinden geçilmiş bir konudur. Larvalar tamamen karanlık ortamda 8-9. günün sonunda yumurtalardan çıkarak su yüzyine çıkarlar. Bu gün hesaplanmalı filtre sistemi kapatılmalıdır. Gece akvaryuma ışık tutarak larvalar sifonlama ile alınmalıdır. Yoksa hem filtre sistemine çekilir, hem anne baba dahil diğer balıklar trafından sabah yenirler. Yukarıda ki fotoğraf kafes sistemidir. Bu sistemde larvalar çıkış anından itibaren cam kafes içinde kalır ve rahat zarar görmeden larvaların alınmasını sağlar.

Üretilmesi deniz balıklarına göre en kolay türdür. Cichlid balıkları gibi periyodik olarak yumurtlarlar. Yumurtaları oldukça büyük sayılır. Bu yüzden daha kolay yem kabul edebilirler. Anemon üretim sürecinde size yardımcı olabilir, bu şart olmasa da, güvende hissetmeleri açısından iyi olur. Anemonsuzda yumurtlamak için kendilerine akvaryumda güvenli bir yer oluşturacaklardır. Düz bir kaya akvaryumlarda en çok tercih edilen bölgelerdir. Yumurtaların açılması sıcaklığa gre değişse de, ortalama 8-9 gün arasında açılır , larvalar serbest yüzmeye başlar. Sıkıntı asıl biraz bu noktada başlar. İlk bir iki hafta atlatılırsa zaten yaşama oranları çok çok yükselir. Her ne kadar Yumurta ve lavraları büyük olsa da, beslemek için kültür yemlere ihtiyaç vardır. Fitoplankton , clown fish icin S tipi rotifer, canlı yem ünitesi kurmanız şansını yükseltir. Ülkemizde kültürler temin edilebilmektedir.

 

Üretim akvaryumu en az 250 litre civarı olmalı. Çok aşırı canlı kaya ilavesi yerine düz yüzeye sahip kaliteli kaya seçilmlidir. Beslenmeleri genellikle canlı yem gibi akvaryuma yük getirecek besinler olduğundan seçilecek ps kaliteli olmalıdır. Üremeye hazırlandıkları bariz olarak gözlemlenebilir. Sert mizaca bürünür ve ağızları ile seçilen kaya temizlenir. Yavrulara baba bakarken, annenin görevi korumadır. Bu dönemde akvaryum dostları yumurtalara saldıracak, stres yaratacak türler olmamalıdır.

Faydalı ip uçları:

Konak anemon olarak tercihleri, Heteractis magnifica- Stichodactyla gigantea- Stichodactyla mertensii.

Diğer seçilen yumaşak mercanlar:

Xenia, Leather coral.

Küçük yavru alarak çift oluşturmak.

Yavrular için kültür yem üretim ünitesi.

Güvenli, stresten uzak bir ortam.

Kaliteli güçlü bir ps.

Yukarı