Jako Papağanı

Gri papağanlar; papağan gurubu içinde her zaman zekâları, konuşma yetenekleri ve bunu mantıklı kullanabilme yönleri ile en çok tercih edilen arasına girmiştir. Görüntüleri birçok papağan türüne göre daha sade olmasına rağmen, bu yetenekleri insanı her zaman şaşırtan boyutlarda olmuştur.

Gri papağanlar diğer türlere kıyasla daha meraklı ama bir o kadar da kuşkucu ve zor güvenen bir papağan cinsidir. Daha hassas canlılar oldukları içinde diğerlerinde seyrek görülen birçok sorun grilerde daha sık karşımıza çıkar. Bunların başında da en çok bilinen davranış bozukluğu olan tüy yolma vardır ki; bu konu birçok papağan sahibinin korkulu rüyasıdır.

 

Temel Özellikleri


En iyi bilinen ve en yetenekli papağanlardan biridir. Evlerde beslenen Afrika grisi, geçmiş yıllarda gittikçe artan miktarda üretilmişlerdir.

Eğer bir ev kuşu arıyorsunuz, bu genellikle iyi seçilmiş, elde yetiştirme bir kuş anlamına gelir. İşte, Afrika gri papağanı sizin için muhteşem bir arkadaş olabilir, üstelik siz aldıktan yaklaşık altı ay sonra da konuşmaya başlayabilir.

 

Beslenme ve Barınma


Topaklar, meyva ve yeşil gıdayla güçlendirilmiş kaliteli papağan karışımı verilebilir.

Bu papağanlar bilhassa gürültücüdürler, dolayısıyla kuşhane ya da evde barındırabilirsiniz. Yetişkin kuşların, kuşhanede uysal olmaları beklenmemelidir.

Eğer değişken iklimli bir yerdeyseniz, papağanınız da kışları dışarıda kalmaya alışkın değilse, ilk kış için ılıtılmış bir kuş odasına koyulmalıdır.

 

Jako Papağanlarda Üreme


Çiftlere sağlam bir folluk verilmelidir. Afrika gri papağanlarının üretilmesinde uygunluk çok önemlidir. Daha önce yuvalamış ya da zamanlarını bir arada geçiren ve gagaları ile birbirlerinin tüylerini düzelten çiftleri seçmek gerekir.

Erkek kuşlar, bazen daha koyu sırtları ile ayırt edilebilir, fakat bu aynı zamanda kuşların kökenini gösterir. Üreme sezonunda, çiftleri ayrı bir yerde barındırmak iyidir.

Diğer Adları: Psittacus Erithacus

Ortalama Boy: 32.5 cm

Ortalama Ömür: 50 yıl

Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.

Üreme: Kuluçka 29 gün sürer, tüylenme 90 gün sonra olur.

Genç Kuşlar: İrisleri koyudur.

 

Gri Papağanlarda Ayırt Edici Özellikleri:

 Gözler: Erişkinlerin sarı göz rengi genç kuşun koyu göz renginden ayırt ettirir. Tüyler: Grinin tonu mattan koyuya kadar değişir. En açık renkli olan kuşlar 'gümüşler' olarak bilinir. Kuyruk: Afrika gri papağanlarının mat maron renkli kuyruğu ile ayırt edilen Timmeh türü (P. E. Timmeh) hariç daima kırmızı kuyruğu vardır

Yukarı