Balık Hastalığı Kuyruk Erimesi

Kuyruk erimesi, kuyruk dökülmesi, Cotton-Wool Disease

Nasıl Anlaşılır? (Teşhis etme) Diagnoz: Kuyrukta ve ağız çevresinde bulunan beyaz çerçeve içerisinde dökülmüş kuyruk veya beyazlamış ağız. Erimeye baslamış, kanlı Kuyruk dökülmesi. Türkçede pamuk hastalığı da (eng. Cotton-Wool Disease) denir.

Hastalığın Tanımı: Hastalığın adı kuyruk dökülmesi olmasına rağmen balığın ağızında ve ağız çeresinde bulunan bir hastalık, Balıkta kuyruk dökülmesi, ilaç doğru kullanıldığında çabuk sonuç verir, Balık iki hafta göz altında ayri bir yerde bulundurularak tedavisi yapılır.Kuyruk dökülmesi, ağız ve yüzgeç problemleri, su kalitesinin yeterince iyi olmadığını gösterir, Bu hastalığın bakteriel türü hızlı yayılan Erreger bakterie adını verdiğimiz bakterilerdir.
 
Yani tabanında Aeromonas' lar ve Pseudomonas' lar adı verilen akvaryumda hızla yayılan bakteri grubuna girerler. Karbon sertligi (KH), pH (pH-değeri), Ammonium (NH4) /Ammoniak (NH3) ve Nitrit (NO2). değerlerinin tekrar kontrol edilmesi çok önemlidir.

Verilecek Ilac : Sera Baktopur, Sera Baktopur direct

İLAÇ KULLANIMI

Sera bactopur direct tatlı su ve deniz akvaryumlarında, şiddetli bakteriyel iç hastalıkların (örneğin, dropsy, kanamalı ülser v.b) tedavisi için güvenilir ve anında etkili tablet formda ilaç.

Endikasyonlar:

Süs balıklarının karınlarının şişkince olmasından, bakteriyel iç hastalıklardan rahatsız olduklarını anlayabilirsiniz.

Bu durum ayrıca, çoğunlukla pullarının kabarık ve gözlerinin fırlak olması görünümü ile birlikte olur.

Diğer belirtiler ise; sallantılı yüzme hareketleri göstermeleri, renklerinin koyulaşması, iştahlarının azalması ve en sonunda tamamen isteksiz bir durum almalarıdır.

Hastalığı geç saptasanız bile, Sera bactopur direct kullanarak hastalıklı balıkları tedavi eder ve henüz hastalanmamış olan balıkları hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Önemli not:

Sera bactopur direct akvaryumunuzdaki yararlı bakterilerinde yok olmasına neden olur.

Bu nedenle tedaviden sonra akvaryum suyunuzu Sera aqutan ve Sera nitrivec kullanarak yeniden düzenleyiniz.

Ayrıca Sera super karbon ile filtreleme yapmanızı da öneririz.

Sera bactopur direct deniz akvaryumlarındaki basit hayvancıklar için uygun değildir.

Bu nedenle, hastalıklı balıkları yalnızca yoğun banyoda tedavi ediniz.

Yukarı