Apistogramma Bitaeniata (Şeritli Cüce Cichlid)

Latince Adı: Apistogramma bitaeniata 

 

Habitatı ve Anavatanı: Üst Rio Amazonas (Peru) ve Rio Tapaj'ın ağzı 

 

Yaşam Alanı: Yaprak döküntülerinin arası 

 

Beslenme Biçimi: Etçil 

 

Davranış Biçimi: Barşçıl ama bölgeci. 

 

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif. 

 

Yüzme Seviyesi: Taban - Orta 

 

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boyda olurlar. Yüzgeçleri daha uzun, ihtişamlıdır. Renkleri daha parlaktır. Dişiler üreme dönemi sarı-turuncu renk alırlar. Resimlerde üstteki balık erkek; alttaki dişidir. 

 

Üreme: Üremesi için uygun su şartları çok önemlidir. Bir kovuğun içine düz yumurta dökerler, dişi yumurtaları korur. Üretilmesi kolaydır ama yumurtalar mantara duyarlıdır çok çabuk bozulabilir. Erkek pek çok dişiyle çiftleşebilir. Dişiler üreme esnasında çok güzel sarı bir renge bürünürler. 

 

Sıcaklık: 23°C - 25°C 

 

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 8 cm., dişiler 6 cm. 

 

En Az Akvaryum Hacmi: 50 litre 

 

Su Sertliği: 2 - 6 °dH 

 

pH: 5.0 - 6.0 

 

Zorluk Seviyesi: 4 

 

Genel Yorum: Farklı renk varyasyonları vardır. 1 erkek 4 dişi şeklinde 75 lt'lik akvaryumlarda bakılabilir. Akvaryumu bol bitkili, amonyak, nitrit, nitrat miktarı çok az ve peat ile zenginleştirilmiş olmalıdır. Ayrıca ince taneli koyu renkli kum tercih edilmelidir. Toptancılardan akvaryumculara gelen ithal balıklar genellikle zayıf düşmüş balıklar olur ve alındığında büyük oranda balık bir kaç gün içinde kaybedilir. Balıklar alındığında kuru yeme alışık olmadığından çok iyi bir şekilde canlı artemia veya su piresiyle beslenmeli kondüsyon kazandırılmalıdır. Geniş Amazon akvaryumlarında diğer Amazon türleri ve canlı doğuranlarla sorunsuz bakılabilirler. Küçük akvaryumlarda, bölgeci bir balık olduğundan, sorun yaşanabilir. Su şartlarına karşı duyarlıdır.

Yukarı