Orta Asya Kara Kaplumbağası

Latince Adı: Agrionemys horsfieldii.

 

Bilinen Adları: Rus Kaplumbağası, Afgan Kaplumbağası, Step Kaplumbağası, Orta Asya Kaplumbağası, 4 Tırnaklı Kaplumbağa.

 

Ömrü: Yaklaşık 50 yıl. 

 

Boyutu: 10-20 cm arası.

 

Beslenmesi: Otçul. Yeşillik (marul), çim, zehirli olmayan bitkilerin çiçekleri gibi bitkilerle beslenir. Meyve, tahıl ve hayvansal protein vermeyiniz.

 

Evi-Bahçe: Bu canlılar kazmayı severler, gündüz güneş tepdeyken ve geceleri, kazdıkları yere çekilirler. Bu durum da kafeslerinin toprağa gömülü olmasını gerektirir. Alçak olsun, yüksek olsun pek çok sıcaklığa tolere etse de yüksek nem değerine tolere edemez. O yüzden sıcak kuru bir kovuğu olmalı. Gündüz ortalama 26 derecede, gece ise biraz daha soğuk bir ortam sağlanmalı. Kafesine derin olmayan bir su kabı konulmalı. .

 

Evi-Akvaryum: 60cm - 120cm genişliğinde dibi kum toprak karışımı bir alan sağlanmalı. Ara sıra da olsa dışarı çıkartılmalıdır. 32-35 derece arasında bir güneşlenme noktası olmalıdır. Diğer yerlerde sıcaklık 20'ye kadar düşebilir. En serin yere bir saklanma bölgesi konulmalıdır. UVA ve UVB ışını yayan lambalar kullanılmalı, nem %60 civarı olmalı ve fazla derin olmayan bir su kabı konulmalıdır. Orta Asya Kara Kaplumbağası doğada kış uykusuna yatar fakat sadece sağlıklı kaplumbağalar kış uykusuna yatırılmalıdır.

Yukarı